dogal-dogum-yesim-gurel

Ten tene temas nedir?

Aslında olması gereken doğal süreçtir. Hastanelerde alışılmış uygulama bebeğin doğar doğmaz göbek kordonunun kesilmesi ve ısıtıcının altına yerleştirilmesidir. Oysa ten tene temas basitçe bebeğin çıplak olarak annenin göğsüne yerleştirilmesi ve sıcak tutmak için battaniye ile örtülmesidir.

Ne zaman yapılır?

İdeal zamanlama doğumdan hemen sonra veya kısa süre olması. Bebek ilk emzirmesi bitene kadar burada kalabilir. Giyinik bir bebeği anneye vermek ya da sadece yanak yanağa buluşmalarını sağlamak ten tene temas değildir.

Bunun bilimsel bir temeli var mı?

Yapılan çalışmalarda 3. ve 6. ayda sadece anne sütü alma oranı ten tene temas yapılanlarda daha fazla bulunmuş. Ayrıca bu bebekler daha etkili emer, daha az ağlar, kan şekeri daha sabit gider, kalp atımları ve solunumları daha dengeli olur vücut ısısını daha dengeli tutabilirler.

Ten tene temas kimlere yapılır?

Ten tene temasın faydası o kadar nettir ki DSÖ 2003’ten beri bebeğin kilosu, haftası, doğum şekli ne olursa olsun tüm yenidoğanların böyle bakım almalarını öneriyor. Normal ve sorunsuz doğumlarda ten tene temas sağlamak aslında olması gerekendir. Ailelerin bebekleri ve kendileri için bu hakkı mutlaka talep etmeleri gerekmektedir.