Hamilelik sırasında beslenme, hem hamileliği daha rahat ve sorunsuz geçirmek, hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için çok önemlidir. Önemli olan fazla miktarda besin almak değil dengeli ve doğru beslenmektir. Gebelik sırasında bir kadının günlük kalori ihtiyacı 400kcal kadar artar, dolayısıyla çok fazla miktarda yemek yemeye gerek yoktur. Bu sürede öğün sayısını arttırmak 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek doğru olacaktır. Hamilelik sırasında vücudun özellikle demir ve kalsiyum ihtiyacı artar. Bu besinler günlük olarak tüketilmelidir.

Bazı besinlerden ise gebelik sırasında uzak durulmalıdır:

-Pişmemiş et, çiğ köfte

-Kabuklu deniz ürünleri

-pastörize edilmemiş süt ve ondan yapılan peynir dondurma gibi besinler

-çiğ yumurta (yumurtanın sarısı iyice pişmeli), mayonez

-iyi yıkanmamış sebze ve meyve

-konserve besinler

-sigara alkol

Gibi besinler ve maddelerden uzak durmak gereklidir.

Bazı besinleri ise fazla miktarlarda tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Kahve (kafein içeriği nedeniyle) fazla miktarlarda tüketilmemelidir. Karaciğer ise yüksek doz A vitamini içerir, bu nedenle gebelik sırasında çok tüketilmemelidir. Fast food ve abur cubur yiyecekler de gebelikte fazla tüketilmemelidir.

Hamilelik döneminde özellikle dikkat edilmesi gereken, günde en az 8 bardak su içmektir. İçilen diğer içecekler soda, meyve suyu gibi asla suyun yerini tutmaz.

Gebelik sırasında bulantı ve kusmalarda çok etkilenmemek için az miktarda ama sık aralıklarla yemek önerilir. Tuzlu ve kuru gıdalar kusma hissini bastırır. Eğer günde 5 ten fazla kusma oluyorsa doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Besin zehirlenmelerinden etkilenmemek için, temizliği şüpheli şeyleri yememek, tarihi geçmiş ürünleri tüketmemek, buzdolabından çıktıktan sonra dışarıda 1-2 saatten fazla kalan yemekleri yememek, donmuş ürünleri çözüldükten sonra asla tekrar dondurmamak gibi basit kurallara uyulmalıdır. Çiğ ete elledikten sonra eller güzelce temizlenmeli ve çiğ et veya tavuğa değen bıçak, kesme tahtası başka bir besine temas etmeden yıkanmalıdır.

Sorunsuz hamilelikler dilerim