Gynefix Avrupa’da uzun yıllardır kullanılmakta olan yeni nesil, hormonsuz ve modern bir korunma yöntemidir. Cerrahi bir ipliğin üzerine yerleştirilmiş 4 veya 6 adet bakır tüpten oluşur. Üst uçta bulunan düğüm rahmin tepe noktasına sabitlenir ve kaymayı engeller. Küçük bir yapısı olduğu için pek çok farklı şekilde olan rahime rahatça uyum sağlar ve bu nedenle yan etkisi daha azdır.

gynefix

Etki mekanizması üzerinde olan bakır sayesinde gerçekleşir. Sürekli salgılanan bakır iyonları spermler için toksiktir, yumurtayı dölleme kabiliyetlerini azaltır ve rahim iç duvarını da spermler için toksik bir ortam haline sokar. Bu yöntem hormon içermediği için kadının adet döngüsüne hiçbir etkisi yoktur.

Kullanım süresi 5 yıldır.  Takıldığı andan itibaren etkisi başlar. Çıkartıldığı andan itibaren etkisi biter ve hemen gebe kalınabilir.

Küçük bir spiral olduğu için hiç doğum yapmamış kadınlarda kullanılabilir. Hormon içermediği için emzirme dönemindeki kadınlarda da kullanabilir.

Gynefix dünyadaki en etkili korunma yöntemlerindendir. Koruma güvencesi %99,5-99,9 dur. Bunun sebebi rahime sabitleme yöntemiyle uygulanması dolayısıyla kayma, yer değiştirme gibi olayların yaşanmamasıdır. Yan etkisi az olduğu için kullanımdan vazgeçme oranları da düşüktür.

Ülkemizde en sık bakırlı T şekilli spiraller kullanılır. Bunlarda kanama artışı, ara kanama, kayma, batma, ilişki sırasında ağrı, kasık ağrısı, istenmeyen gebelik ve enfeksiyonlar sıklıkla görülürken, Gynefix kullanımında böyle yan etkiler çok az görülür.

Gynefix sadece yetkili doktorlar tarafından uygulanır. Gynefix uygulaması adet döneminde yapılır. Takıldıktan sonra 1 hafta ilişki önerilmez ve 1 hafta sonra kontrol yapılır. Sonraki kontrol 1 adet dönemi sonrasında yapılır.