Hypnobirthing doğumun temelleri Dr. Dick Read adlı İngiliz bir doktorun çalışmalarına dayanır. Böylece size daha sakin, huzurlu, korkusuz ve coşkulu bir doğum imkanı sunar. Bu felsefe size ve eşinize derin gevşeme teknikleri, özel nefes teknikleri ve bazı imgeleme teknikleri ile bedeninizi nasıl rahat bırakacağınızı öğreterek, ağrısız doğumun yolunu size gösterir.

1913 yılında Londra’da çalışan Dr. Dick Read yoksul semtlerden birine doğuma çağrılır. Sabaha karşı küçük loş bir barakada, çuvalların üzerine uzanmış halde hastasını bulur. Hemen hastaya kloroform vermek için izin ister. Çünkü o yıllarda yapılan yaygın uygulama kloroform vererek hastayı bayıltıp, bebeği forseple çıkarmaktır. Kadın eliyle işaret edip bunu reddeder. Şaşıran doktor kenara çekilip sakince doğuran kadını izlemeye başlar. Bu onun için bir ilktir. Rahatça doğuran kadın hemen bebeğini kucağına alır. Doktor gitmeden kadına neden ağrı kesici ilacı istemediğini sorar ve doktorun asla unutmayacağı şu cevapla karşılaşır : “Ağrımadı ki.. Zaten ağrıması gerekmiyordu, değil mi doktor?” Daha sonra savaş yıllarında da benzer deneyimleri olur. Bir keresinde savaş alanında bir hendeğe doğum için bir kadın yaklaşır, saha doktorunu ister. Hendeğe inen kadın adeta etrafındaki savaşın farkında değil gibidir. Çok kolayca ve görünürde hiçbir rahatsızlık olmadan bebeğini doğurur, sonra onu kundaklayıp, yoluna devam eder. Bunun gibi yaşadığı deneyimler sonrasında Dr. Dick Read doğumu sorgulamaya başlar. Bu kadınların doğumlarına kattıkları şeyin ne olduğu konusunda kafası karışıktır. Zamanla anlar ki, yanıt bu kadınların doğumlarına kattıkları değil katmadıkları şeyde saklıdır: KORKU. Bu deneyimlere dayanarak yaptığı çalışmalarda korku olmadığı zaman ağrının da olmadığı kuramı ortaya çıkar. Kuramına “korku­-gerginlik-­ağrı sendromu” adını verir, korkunun gerginliğin nedeni olduğu, onun da doğal doğurma sürecini uzatıp ağrıya neden olduğu yönünde temel bir varsayımda bulunur. 1933 yılında yazdığı “Doğal Doğum” kitabında aslında bedenin doğurmak için mükemmel bir şekilde donatılmış olduğunu ifade eder. Dr. Dick Read’in önerdiği yaklaşım korkunun giderilmesi için gebenin bilgilendirilmesi, gebeye nefes teknikleri konusunda eğitim verilmesi ve derin gevşemenin kullanılmasını içeriyordu.

Dr. Dick Read’in fikirlerinden etkilenen Hypnobirthing Enstitüsü’nün kurucusu Marie F. Mongan hipnoterapi sertifikası almış ve öğrendiği teknikleri ilk olarak kendi kızının doğumunda kullanmıştır. Hypnobirthing tekniğinin amacı hem doğumla ilgili korkulardan kurtulmak hem de kadının doğasında bulunan doğum yapma içgüdüsünü ortaya çıkarmaktır. Bunun için rehberlik eşliğinde görselleştirme teknikleri, derin gevşeme ve hipnoz kullanılır.

Hipnoz kişiye verilen telkinlerin kabul edilme durumudur. Hipnoz kişinin bilinçli olarak izin verdiği bir gevşeme halidir. Sıklıkla düşünüldüğü gibi hipnoz bir uyku durumu değildir. Hipnoz durumunda bilinçaltı tamamen aktiftir, kişi uyanıktır. Bilinçaltımızda geçmişten gelen korkular ve inanışlar doğumda negatif bir güç oluşturmaktadır. İşte bu korku doğumdaki ağrının gerçek sebebidir. İşte bu aşamada hypnobirthing devreye girer. Kullanılan dilin bile pozitif olmasına özellikle dikkat edilir. Bu metotla kadın gevşemeyi ve kendini güvende hissetmeyi öğreniyor.