Kadın genital bölgesi dış dudaklar(labium majus), iç dudaklar(labium minus), vajina, klitoris ve bunların yanındaki organlardan oluşur. Bu organların değişik görünüm ve yapılarda olması aslında anormal değildir ve anatomik çeşitlilik olarak değerlendirilmelidir. Aslında düşünüldüğünde bu organlar için “NORMAL” diye bir görünümden bahsetmek doğru olmaz. Kişi kendisini nasıl iyi hissediyorsa, kendine güveni geliyorsa o kişinin normali odur. Bazen geçirilmiş travmalar, enfeksiyonlar, gebelik, doğum gibi sebeplerle genital bölgenin görünüşünde farklılıklar ortaya çıkabilir.

Genital estetik operasyonlar bu bölgeye yapılan işlemlerin tümünü kapsar. Örneğin dış dudakların küçültülmesi, iç dudakların küçültülmesi, iç dudaklardaki asimetrinin düzeltilmesi, vajinanın daraltılması, G noktasının belirgin hale getirilmesi, PRP uygulamaları, klitorisin ortaya çıkarılması, dış dudaklara dolgu uygulamaları, genital bölgenin beyazlatılması gibi pek çok operasyon yapıyoruz.

Bu ameliyatları yapmamızın pek çok sebebi var. En çok karşılaştığımız problem iç dudakların dış dudakların dışına taşacak kadar büyük, sarkık ve gevşek olmasıdır. Bu durumda giyilen dar kıyafetlerle rahat edememe ve sıkışma hissi, iç çamaşıra sürtünüp sürekli tahriş olma hissi, mayo giyerken şekil bozukluğu, ilişki sırasında dudakların sıkışıp acıması, bisiklet binme gibi bir egzersiz sırasında rahatsızlık hissi yaşanabilir. Hijyen açısından istenmeyen durumlar oluşabilir. Bazen de bu dudakların ikisinin birbiriyle uyumsuz asimetrik olması durumu estetik bir kaygı yaratabilir. Bu gibi durumlar kadının kendine olan güvenini bozabilir. Bazen de vajinanın genişlemesi nedeniyle ilişkiden zevk alamama kişinin kabusu haline gelebilir. Ya da benzer bir sebepten dolayı ilişki sırasında vajinadan gaz çıkması, ses gelmesi gibi bir durum utandırıcı bir hal alabilir. Cinsel ilişkiden zevk alamama, orgazm olamama gibi şikayeti olan kişiler de G spot uygulamaları, PRP uygulamaları ve klitorise yapılan işlemlerden fayda görebilirler. Genital bölgeye yapılan estetik operasyonlar sadece işlev ve hijyen yönünden değil, estetik bir görünüm ve cinsel ilişkiden daha çok haz almak için de çok önemlidir. Böylece kişi kendini çok daha rahat ve özgüvenli hisseder, partnerini eşini de daha mutlu eder.

Yaptığımız işlemlerle ilgili sık sorulan sorular:

-yapılan operasyonun izi dışarıdan belli olmaz

-genel anestezi ile yaklaşık 1 saat kadar sürer

-hastanede yatışa gerek yoktur, 3-4 saat sonra taburcu olursunuz

-1 ay kadar cinsel ilişki yasaktır

-ilk birkaç gün buz uygulaması rahatlatıcı olabilir

-18 yaşından büyük olan ve durumundan memnun olmayan herkes operasyon yaptırabilir

-ameliyatlar dikiş kullanılarak yapılır, dikişlerin izi dışarıdan çok belli olmaz

-kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden eriyip dökülürler

-lazer kullanılarak ameliyatsız dikişsiz yapılan işlemler de mevcuttur

-ameliyat sonrası ilişki sırasında ağrı ve isteksizlik gibi bir durum oluşmaz

Ankara’da genital estetik ile ilgilenen pek çok kadın doğum uzmanı bulunmaktadır. Detaylı bilgi almak için 03122846000’i arayabilirsiniz.